Andropozu hafif belirtilerle atlatmak için ne yapmalı?

Andropozu hafif belirtilerle atlatmak için ne yapmalı?

Erkeklerde yaşlanma ile birlikte kandaki testosteron hormonu düzeyinin azalması ve buna bağlı olarak ortaya çıkan klinik tablo andropoz olarak ...

Erkeklerde yaşlanma ile birlikte kandaki testosteron hormonu düzeyinin azalması ve buna bağlı olarak ortaya çıkan klinik tablo andropoz olarak tanımlanıyor. 50 yaşından sonra görülebilen andropoz için kesin bir yaş hududu olmadığını belirten uzmanlar; bilhassa fizikî sıhhati yerinde olan, toplumsal, ruhsal ve fizyolojik istikametten rastgele bir sorun yaşamayan bireylerde bu sürecin hafif belirtilerle atlatılabileceğine dikkat çekiyor. Uzmanlar bu sürecin en çok bilinen belirtisinin cinsel fonksiyon bozukluğu olduğunu, bireylerde depresyon ve tasa bozukluklarının da görülebileceğini tabir ediyor.

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Dilek Sarıkaya, andropozun belirtilerine ve tedavi sistemlerine değindi.

Depresif belirtiler ortaya çıkabilir

Erkeklerde yaşlanma ile birlikte kandaki testosteron hormonu düzeyinin azalmasına bağlı ortaya çıkan klinik tablonun andropoz olarak tanımlandığını belirten Dr. Dilek Sarıkaya, “Bu sürecin en bilinen belirtisi cinsel fonksiyonlardaki bozulmadır. Testosteron cinsel fonksiyonların düzenlenmesine ek olarak kişinin ruh hâlinin dengelenmesinde de tesirli bir hormondur. Bu nedenle testosteron hormonu azalması ile depresif belirtiler ve uyku bozuklukları üzere ruhsal birtakım belirtiler de ortaya çıkabilir.” dedi.

Kesin bir yaş sonu yok!

Erkeklerde 40 yaşından sonra kandaki testosteron düzeyi gerilese de bu gerilemenin her erkekte birebir düzeyde olmadığını belirten Sarıkaya, “Bu nedenle andropozun her erkekte ortaya çıkan bir durum olmadığını söyleyebiliriz. Sıklıkla 50 yaşından sonra görülebilen andropoz için kesin bir yaş sonu bulunmuyor. Bilhassa fizikî sıhhati yerinde olan toplumsal, ruhsal ve fizyolojik taraftan rastgele bir sorun yaşamayan bireylerde bu süreç hayli yumuşak bir geçiş biçiminde gerçekleşebiliyor yahut hafif belirtilerle atlatılabiliyor. Kimi şahıslarda ise andropoz belirtileri çok barizdir.” diye konuştu.

Bu belirtilere dikkat!

Dr. Dilek Sarıkaya, en yaygın görülen andropoz belirtilerini şöyle sıraladı: “Cinsel isteksizlik, ereksiyon (sertleşme) sorunları, erken boşalma, ani gelen ateş basması, telaş seviyesinde artış yahut depresyon, yorgunluk ve sonluluk hali, motivasyon zahmeti, unutkanlık, uyku tertibine ait bozukluklar ve uyku ihtiyacında artış, kas ve eklemlerde ağrılar, bedendeki tüylerde azalma, kilo artışı, ciltte kuruluk ve kırışıklıklarda artış, kemik erimesi ve anemi.”

Depresyon ve dert bozukluğu görülebilir

Testosteron seviyelerinde azalma ile birlikte moral bozukluğu, duygudurum dalgalanmaları, sonluluk, konsantrasyon zahmeti, genel motivasyon kaybı, uyku problemleri, güç azlığı, kilo artışı üzere belirtilerin sıkça görüldüğüne dikkat çeken Sarıkaya, “Andropoz devrinde ortaya çıkan cinsel problemler ve duygusal değişimler erkeklerin hayatlarını tekrar incelemesine, hedeflerini, hayallerini gözden geçirmesine neden olur. Gençlik yıllarına duyulan hasret, cinsel fonksiyonların kaybı ve vücuttaki değişimlerle birlikte ortaya çıkabilen yetersizlik hissi bir orta yaş krizini tetikleyebilir. Öfke, tahammülsüzlük ve dürtüsel davranışlar yakın bağlarda problemlere yol açabilir. Ayrıyeten toplumsal ve mesleksel fonksiyonellikte bozulma, depresyon ve korku bozukluğu ortaya çıkabilir.” tabirlerini kullandı.

Andropoz tedavisi nasıl olmalıdır?

Dr. Dilek Sarıkaya, ‘Andropoz tedavisinde multidisipliner bir yaklaşım gerekebilir’ dedi ve kelamlarına şöyle devam etti:

“Belirtileri yaşayan şahısların öncelikle bir üroloji uzmanı tarafından muayene edilmeleri, hormon düzeylerinin incelenmesi ve gerekli tedavilerin uygulanması yerinde olacaktır. Eşlik eden ruhsal belirtilerin varlığında ise bir ruh sıhhati ve hastalıkları uzmanı tarafından kıymetlendirme yapılmasını öneriyoruz. Genel bir ruhsal muayene yapıldıktan sonra uyku bozukluğu, depresyon ya da telaş bozukluğu tablosu eşlik etmesi halinde psikofarmakolojik ilaç tedavileri düşünülebilir. Ayrıyeten cinsel terapiler alanında uzmanlaşmış bir ruh sıhhati ve hastalıkları uzmanından cinsel danışmanlık alınabilir, cinsel terapi uygulanması kelam konusu olabilir. Süreçte ortaya çıkması mümkün münasebet problemlerinde ise ferdi psikoterapi ya da aile ve çift terapisine başvurulması uygun olacaktır.“

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)