Beslenmek ile gıdalanmak ortasındaki fark nedir?

Beslenmek ile gıdalanmak ortasındaki fark nedir?

İstikrarlı beslenme sırf ülkü kiloya ulaşmak için değil birebir vakitte sağlıklı ve uzun bir hayat ismine da kıymet taşıyor. Bilhassa pandemi ...

İstikrarlı beslenme sırf ülkü kiloya ulaşmak için değil birebir vakitte sağlıklı ve uzun bir hayat ismine da kıymet taşıyor. Bilhassa pandemi periyodunda vücudu hastalıklara karşı korumak ve direncini artırmak için istikrarlı beslenmek gerekiyor. Fakat sağlıklı beslenirken, sağlıklı gıdalanabiliyor muyuz? Sağlıklı besinlerden kâfi ve istikrarlı bir ölçüde alırsak bedenin bütün olarak bir istikrar kazanması sağlanıyor.

Yediğimiz yiyeceklerin her biri bedende makul bir fonksiyonu yerine getiren çeşitli besinler içerir. Bu besinlerden kimileri kemikler, kaslar, cilt, saç, dişler ve tırnaklar üzere bedenimizin bileşenleri olan birtakım dokuları güzelleştirir ve onarır; kimileri ise güç sağlar yahut beden için tehlike oluşturacak toksinlerin bedenden atılmasına yardımcı olur. Bu nedenle, her besini hakikat ölçüde içeren çeşitli yiyecekleri yemek değerlidir.

Makro besin unsurları (protein, karbonhidrat, yağ, su) ve mikro besin hususları (vitaminler ile minerallerin) gerektiği kadarının alınmasıyla, bedenin sağlıklı kalmasını, düzgün halde büyümesini ve aktif biçimde çalışabilmesi sağlanmış olur. “Ne yersen O’sun” sözü, bedenin aldığı besine âlâ ya da makûs karşılık vermesi manasına gelir. Beden sıhhatimizi genetik ve çevresel tesirlerden korumak için istikrarlı beslenme ve sağlıklı hayatın değeri uzun yıllardır biliniyor. Fakat yediğimiz yiyecekler bedende sağlıklı hücreler üretebilirse sağlıklı ve uzun bir yaşama kavuşulabiliyor. Bu süreci gerçekleştirmenin yolu ise gıdalanmadan geçiyor.

Beslenme sağlıklı gıdalanma manasına geliyor mu?

Beslenme; istekli, şuurlu ve münasebetiyle eğitici bir süreçtir ve bireyin özgür kararına bağlıdır. Bu nedenle “sağlıklı beslenme” konusu yanlışsız bilinçlenme gerektirir. Beslenme elbet insan sıhhatini en çok etkileyen mecburi alışkanlıktır. Beslenme şuurlu, seçici ve faal bir hareket olarak gerçekleştirilirse gıdalanma olur.

Beslenmek ile gıdalanmak ortasındaki farkı açıklayanInfinity Regenerative Clinic Başhekimi Dr. Yıldıray Tanrıver; beslenme yemek yemek/karın doyurmak olarak isimlendirilen bir aksiyon iken, gıdalanma bir organizmanın besini özümsediği ve onu büyüme ve bakım için kullandığı organik bir süreçtir.

Gıdalanmayı “Şuurlu, seçici ve etkin bir beslenme eylemi” olarak gerçekleştirilmesi halinde tanımlayan Dr. Tanrıver, sağlıklı gıdalanmayı insan bedeninin büyümek, gelişmek ve yaşamsal süreçlerini devam ettirmesi yanı sıra güç elde etmek, dokuları yenilemek, yeni ve sağlıklı hücre üretimi sağlamak üzere gibisi işlevler için gerekli öğeleri elde ettiği fizyolojik süreçlerin bütünü olarak açıklıyor.

Bir besinin kalite ölçüsünün sağladığı güç ölçüsüne ve içerdiği besin hususlarının ölçüsüyle ilgili olduğunu belirten Infinity Regenerative Clinic Başhekimi Dr. Yıldıray Tanrıver; “Bir yiyeceğin içerdiği her besin öğesine muhtaçlık olduğu manasına gelmez. Bir yiyecek fazla tüketilirse ve başkası gereğince tüketilmezse yahut gereksiz tüketilirse, genel sağlık durumunu yansıtan birtakım beden işlevleri etkilenir. İstikrarlı beslenmenin oluşturulmasındaki sorun, temel bir modelin sabitlenebilmesine karşın, her vakit her bireyin gereksinimlerine nazaran uyarlanmamasıdır. Yaş, ömür üslubu ve hatta iklim, her insanın gereksinim duyduğu besin istikrarını etkileyebilir. Bununla birlikte, değerli olan, bilhassa beden büyüme ve gelişmeye çağındayken ve bilhassa ergenlik devrindeyken, sağlıklı yaş almak için kesinlikle besin açısından varlıklı, sağlıklı yiyecekler tüketilmelidir” dedi.

Hakikat gıdalanmaya alkali beslenme usulü da büyük bir dayanak sağlar

Alkali beslenme diyet ya da detoks kavramlarından çok öte bir beslenme ve ömür biçimidir. Bedenin bir bütün halinde çalışmasının en tesirli usulü olarak bilinen alkali beslenmede; rafine şeker, trans yağ, mayalı ve paketli eserler üzere ziyanlı yiyecekler tüketilmediği için tüm beden ahenk içinde çalışır. Birey alkali beslenmeyi tercih ederek bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve korunması, sağlıksız ve asidik beslenme sonucu oluşan tahribatın giderilmesi ve vücut kimyasının alkali pH istikrara getirilerek hücresel yenilenmenin sağlanması üzere etkenlerle sağlık problemlerinin giderilmesine odaklanmış oluyor. Asidik yiyeceklerle yorulmayan beden ne yağ depolama muhtaçlığı duyar ne de sağlıksız bir yiyeceği bedenden atacağım derken çok efor harcayıp organları yorar. Günlük beslenme hali olarak yeme alışkanlıklarında alkali beslenmeyi tercih eden herkes bedene ziyan verecek besinlerden uzak durup, sağlık için güzel bir adım atmış olur.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)