Çınlama deyip geçmeyin

Çınlama deyip geçmeyin

Kulak çınlaması pek çok insanın aşikâr aralıklarla yaşadığı, saf bir rahatsızlık olarak görülüyor. Fakat üzerinde gereğince durulmayan kulak ...

Kulak çınlaması pek çok insanın aşikâr aralıklarla yaşadığı, saf bir rahatsızlık olarak görülüyor. Fakat üzerinde gereğince durulmayan kulak çınlamaları, sanılanın bilakis erken tedbir alınmazsa büyük rahatsızlıklara yol açabiliyor. Kulak çınlaması sözü; kişinin etraftan rastgele bir ses varlığı olmadığı halde başının içinde, tek kulağında yahut iki kulağında birden duymuş olduğu sesleri tanımlamak için kullanılıyor.

May İşitme Aygıtları Eğitim Sorumlusu Odyolog Seda Başkurt, uyku sistemini, iş ve toplumsal hayatı tehdit ederek şahısların toplumdan izole olmasına yol açabilecek seviyelerde görülebilen çınlamanın nedenlerini anlattı. Başkurt, “Kulağınızda biriken kir, dış yahut orta kulakta meydana gelen iltihap, uzun periyodik yüksek sese maruz kalmak, kulak yahut başa alınan darbeler, yaşa bağlı işitme kaybı, otoskleroz ve menier hastalığı üzere kulaktan kaynaklı sorunlara bağlı olarak görülebilir. Ayrıyeten bilinçsiz kullanılan ilaçlar, yüksek tansiyon, vitamin eksikliği, gerilim, kafein tüketimi de kulak çınlamasına sebep olabilmektedir” dedi. Seda Başkurt, bu şikayetleri yaşayanların vakit kaybetmeden kulak burun boğaz tabiplerine görünmesi tavsiyesinde bulundu.

Tümör riskine dikkat

Bilhassa tek kulakta yaşanan çınlamayla gelişen işitme kayıpları ve baş dönmesi şikayetlerinin iç kulak yahut beyinde oluşan tümör varlığına işaret edebileceğini söyleyen Başkurt, “Yapılacak MRI ve tomografi ile tümör riskini ekarte edebilirsiniz. Ayrıyeten gürültülü ortamlarda çalışan bireylerde gürültü tıkaçları kullanılmadığı vakit yüksek frekans bölgesi denilen ince seslerde işitme kaybı görülebilmektedir. İnce seslerde meydana gelen işitme kaybı çınlama şikâyetini de beraberinde getirebilmektedir. Bilhassa geceleri gün içinde duyduğunuz etraf sesleri sayesinde bir nebzede olsa rahatlayan çınlamanız sessizliğe geçince şiddetini artırabilmektedir” diye konuştu.

Kulak çınlamasına tedbir almak mümkün

Çınlamayı önleyici tedavilerin ehemmiyetine dikkat çeken Odyolog Başkurt, birinci basamakta yüksek sesten, bilinçsiz ilaç kullanımından ve gerilimden uzak durmak gerektiğini vurguladı. Başkurt, “Tüm hastalıklarda olduğu üzere tasa ve gerilimden uzak durmak, hudut sistemimizi uyarıcı tesiri olan alkol, kafein ve sigara kullanımından, yüksek seslerden kaçınmak kulak çınlamasında da hafifletici tesirlere sahiptir. Şahsa özel olarak değişen çınlama tedavisinde ruhsal faktörler de tedavide başarılı olmak için çok kıymetlidir. Pek çok tedavi tekniği olan çınlamada bir ekip ilaç tedavileri uygulanabilmektedir. Bilhassa vitamin eksikliğinden ötürü olan çınlamalarda B12 dayanağı rahatlama sağlayabilir. Ayrıyeten tansiyon, şeker, tuz tüketimine bağlı görülen çınlamalar da denetim altında tutulmalı” dedi.

İşitme aygıtı kullanımı rahatlama sağlayabiliyor

Kulak çınlaması şikâyetlerinde öne çıkan tedavi sistemleri hakkında da bilgi veren Seda Başkurt,“Medikal tedavi prosedürü olan işitme aygıtı kullanımıyla kulakta duyulan sese eş bedel gürültü sinyalleri verilerek, beynin odak noktası değiştirilip çınlamada rahatlamalar kelam konusu olabilmektedir. Gece rahat uykuya dalabilmek için okyanus dalgası ve gibisi terapi seslerini dinlemek de bir nebze de olsa rahatlamanızı sağlayacaktır. Çınlama tedavisine başlandıktan sonra bireyde yaratmış olduğu ruhsal tesirler de göz önünde bulundurularak psikiyatrik dayanak de göz arkası edilmemelidir” bilgilerini aktardı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)