Çocuğunuz merdiven çıkarken zorlanıyorsa, akut apandisite dikkat!

Çocuğunuz merdiven çıkarken zorlanıyorsa, akut apandisite dikkat!

Çocuklar kendilerini söz etmek konusunda çok başarılı değiller. Bilhassa doktora gitme korkusu ile birtakım rahatsızlıklarını gizlemeye ...

Çocuklar kendilerini söz etmek konusunda çok başarılı değiller. Bilhassa doktora gitme korkusu ile birtakım rahatsızlıklarını gizlemeye çalışabilirler. Bu noktada ebeveynlerin çocuklarının hareketlerini hakikat gözlemlemeleri kıymetlidir. Aksi durumda tehlikeli problemler için geç kalınabilir. Bu problemlerden biri de akut apandisit… Avrasya Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Hüseyin Kılınçarslan, hastalıkla ilgili aileleri uyarıyor.

Akut apandisit neden kaynaklanıyor?

Apandisit her mevsimde sık olarak görülen ve cerrahi tedavi gerektiren bir karın içi patolojisidir. Apandisit, kalın bağırsağın başlangıç kısmında bulunan apendiks vermiformis denilen bir ucu kör sonlanan yapının iltihabına denir. Apendiks vermiformis içi lenfoid doku ile dolu vazifesi bakımından bir nevi bademcik gibisi bir yapıdadır. Apandisit nedeni apendisk tıkanmadır. Lümen tıkanınca apendiks içinde mukus birikir ve iç basınç artar. Bu artışa bağlı olarak lenfatik ve venöz deveran bozulur. Ayrıyeten lümen içinde bakteriler de birikir. Bu olaylar sonucunda apendiks duvarı ülser olur. Bu durum ilerledikçe ise perforasyon gerçekleşir.

Çocuğunuz bu belirtileri gösteriyorsa…

  • İştahsızlık,
  • Karın ağrısı, (Apandisit ağrısı çoğunlukla şiddetli bir ağrıdır. Karın ağrısı başlangıçta göbek etrafındadır sonrasında ise sağ alt kadrana lokalize olur.)
  • Kusma,
  • Yüksek ateş.

Çocuğunuzun hareketlerinde zıt giden bir durum mu seziyorsunuz?

Hastalığın başlangıç safhasında çocuk olağana yakındır. Lakin hastalık ilerledikçe keyfi kaçmış bir çocuk karşımıza çıkar. Çocuklar öne yanlışsız eğilmiş biçimde topallayarak yürürler. Merdivenlerden çıkarken zorlanırlar. Küçük çocuklar ise bilhassa sağ bacaklarını karınlarına yanlışsız bükerek hareketsiz yatmayı tercih eder ve muayeneye karşı koymaya çalışırlar. Sağ alt kadranda hassasiyet, defans ve tam kasılmalar mevcuttur.

Çocuk her iki topuğu birebir anda yere vurunca karın ağrısında artış hisseder. Perfore olmuş apandisitte ise karnın her kadranında bu bulgular meydana gelir. Apendiksin yerleşmesine nazaran bazen idrar ve kaka yapmakta zorlanma olabilir.

Erken teşhis için ebeveynlere büyük sorumluluk düşüyor

Çocukluk çağındaki apandisit bilhassa teşhis koyma evresinde erişkinlerden farklılık arz eder. Karın içi yapılarının birbirine çok yakın olması nedeniyle de geç teşhis konulması yahut teşhis konulamaması durumlarında yüksek mortalite seyreder. Bu yüzden anne- babalara ve doktorlara büyük iş düşmektedir. Ebeveynler, karın ağrısı olan çocuklarına ağrı kesici vermeden evvel bir çocuk doktoruna/cerrahisine muayene ettirmelidir. Halk ortasında kolay olarak algılanan apandisitin çocuklarda mevte kadar giden meselelere yol açabileceği unutulmamalıdır.

Tek tedavi formülü ameliyat mıdır?

Apandisitin tek tedavisi cerrahidir. Ancak bazen başlangıç evresinde olan ve lümenin tam olarak tıkanmadığı olaylarda çocuklar hastaneye yatırılarak yapılan antibiyotik tedavisi ve oral alımın kesilerek bağırsakların dinlendirilmesi de hastalığın gerilemesini sağlamaktadır. Bu noktada çocuk, operasyon olmadan iyileşebilmektedir.

Apandisit cerrahisi açık ve laparoskopik olarak yapılmaktadır. Akut apandisitlerde 1-2 gün, perfore apandisitlerde ise 5-7 gün hastane yatışı gerekebilir. Antibiyotik alımına ameliyat öncesince başlanmalı, akut apandisitte 1-3 gün, perfore apandisitte ise 7 gün devam ettirilmelidir. Çıkarılan apandiksin kesinlikle histopatolojik incelemesi yapılmalıdır. Nadiren olsa da apandisit nedeni tümör yahut parazitoz olabilir. Ameliyat sonrasında ebeveynlerin dikkatli olması gereken noktalar vardır. Aksi takdirde;

  • Yara enfeksiyonu,
  • Karın içi apseler,
  • Bağırsak yapışıklıkları görülebilir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)