Dijital Sanat Yapıtları NFT ve 845 Bin Dolar Harcanan Dijital Kediler Gündemde

Dijital Sanat Yapıtları NFT ve 845 Bin Dolar Harcanan Dijital Kediler Gündemde

845 BİN DOLAR HARCANAN KEDİLER ve KRİPTO SANAT RÜZGARI Son günlerde sanat dünyasının teknoloji ile olan buluşmasında NFT ve beraberinde blok ...

845 BİN DOLAR HARCANAN KEDİLER ve KRİPTO SANAT RÜZGARI

Son günlerde sanat dünyasının teknoloji ile olan buluşmasında NFT ve beraberinde blok zinciri teknolojilerinin ön plana çıktığını görüyoruz. O denli ki bu teknolojiler aracılığıyla, satışa çıkan sanat yapıtından tutun da birinci atılan tweetlere ya da 845 bin dolar harcanan dijital kedilere kadar varmış durumda. Pekala bu çılgınlık nereye gidiyor?

Blok Zincirleri ve Bakkal Defterleri

Cerebrum Tech Kurucusu ve İdare Konseyi Lideri Dr. R. Fazilet Erkul blok zinciri teknolojisinin geleceğin umut veren teknolojilerinden biri olduğunun altını çiziyor. Erkul “Blok zinciri, bilgisayar terminolojisinde birbirine zincir halinde bağlı blokların tuttuğu ve daima büyüyen bir süreç kayıt defterini tabir eder. Eşten eşe birbirine bağlı olan bu blokların süreç kayıtlarını sakladığı depoya da dijital defter diyoruz. Pekala bu teknolojiyi nasıl kolay bir biçimde manalandırabiliriz? Şöyle; bir bakkal defteri düşünün, bu bakkal defteri kaybolduğunda bakkal ve müşteriler ortasında bir mağduriyet oluşacaktı. Ancak blok zinciri teknolojisiyle bu bakkal defterinden anonim bir biçimde 10 bin kopya olduğunu düşünün… Bu muazzam formda kusur hissesini, hilecilik ve çalınma riskini azaltıyor. Herkesçe ulaşılabilir, anonim bir bilgi kayıt zinciri oluşuyor. Bloklara işlenen kayıtların kırılamaz ve değiştirilemez olmasının altında ise kolay bir mantık yatıyor: Blokları bozabilmek için milyarlarca kopyası olan bu kayıt defterindeki blokların yarısından fazlasının değiştirilmesi gerekiyor. Bu türlü bir müdahalenin yapılabilmesi ise neredeyse imkânsız.” diyor.

Sanat Dünyasında Yeni Bir Rüzgar: NFT

Blok zinciri teknolojisinin beraberinde NFT’lerin de sanat dünyası tarafından süratle benimsendiğinin de altını çizen Erkul, “Bu orta sıkça NFT ve sanat dünyasındaki gelişmeleri konuşur olduk. NFT’yi basitçe anlatmak gerekirse, daha çok bir sertifika, bir tapu üzere düşünebilirsiniz. Fiziki dünyadaki bir varlığın blok zinciri üzerinde aidiyetini NFT ile sağlayabiliriz. Dünya üzerinde bulunan tüm sanat yapıtları, yaratıcısı tarafından NFT’ye dönüştürülebilir. Üstelik bu dönüşüm bir taklit ya da kopya değil, tersine eserin tek ve yepyeni olduğunun delilidir. Son günlerde sanatkarlar süratle yapıtlarını NFT haline dönüştürüyor ve bölümde inanılmaz büyüklükte satışlar kelam konusu. Bu da sanat etraflarında sükse yapıyor tabi… Hatta geçtiğimiz günlerde birinci tweetlerini satışa çıkaran kimi sanatkarlar da olduğunu da görmüşsünüzdür.” diyor ve ekliyor: “İlginç bir projeden bahsetmek istiyorum, ismi CryptoKitties. Bu platform Ethereum blok zinciri üzerinde çalışıyor. Kripto kedi sahiplenen kullanıcılar bu kedilere bir sanat yapıtı üzere sahip oluyorlar. Bu kedilerin biyolojide karşılaştığımıza misal bir yapıları var. Her bir kedinin fenotipi ve bu fenotipi yaratan bir gen dizilimleri var. Bu gen dizilimlerinden gelen bilgi ile kullanıcılar farklı kedileri çiftleştirebiliyor ve yeni kediler oluşturabiliyorlar. Yalnızca son 30 günde sanal kediler için 845 bin dolar harcanmış durumda.”

Merkeziyetsiz, Özgün ve Erişilebilir

NFT rüzgarının sanat dünyasında bu kadar ses getirmesinin en önemli nedenleri ortasında merkeziyetsiz, erişilebilir olması olurken, sanatkarların bu teknolojiye ilgi göstermesinin bir öbür nedeni de yapıtların özgünlüğünü korunmasının kolaylaşmış olması.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)