iyzico-PayU Küresel E-Ticaret Raporunda Türkiye’ye Övgü

iyzico-PayU Küresel E-Ticaret Raporunda Türkiye’ye Övgü

PayU Küresel E-Ticaret Raporu yayımlandı. Dünyada e-ticaretin durumuna ait dikkat alımlı bilgiler ortaya koyan rapor, Türkiye’de bir kişinin ...

PayU Küresel E-Ticaret Raporu yayımlandı. Dünyada e-ticaretin durumuna ait dikkat alımlı bilgiler ortaya koyan rapor, Türkiye’de bir kişinin günde ortalama 7,5 saat çevrimiçi olduğunu ve teknolojinin Türkiye’de de canlı bir kesim haline geldiğini gösteriyor.

Dijital pazar için yenilikçi ödeme ve inançlı alışveriş tahlilleri sunan global finans teknolojileri şirketi PayU, makul periyotlarda finansal teknolojilerin tesirleri ve farklı ülkelerdeki e-ticaret hacmine ait raporlar yayımlıyor. Bu yıl “The Next Frontier: 2021 ve Gelecekte E-Ticaret Dünyasının Umut Vadeden Pazarları” başlığıyla yayımlanan rapor, içinde Türkiye’nin de yer aldığı beş kıtaya yayılmış 19 ülke ülke hakkında aydınlatıcı bilgiler paylaştı.

Rapor, ortaya koyduğu datalarla karar alıcıları ve kamuoyunu iktisatta e-ticaretin hissesi ve genel olarak ekonomik durum hakkında bilgilendiriyor.

E-ticaretin gelişiminin incelendiği raporda e-ticaretin Türk iktisadına tesirleri, pandemiyle birlikte tüketicilerin sektörel eğilimleri incelendi. Rapor Türkiye’nin e-ticaret ile globalde öne geçme potansiyeli taşıdığını gösteriyor.

Beklentiler değişti

Çoğunluğu gençlerden oluşan Türkiye nüfusunun 92’sinden fazlası taşınabilir aygıtları kullanıyor. Teknolojiye çarçabuk benimseyen tüketiciler sürat ve rahatlığa kıymet veriyor. Pandemi periyodunda toplumsal uzaklığın korunmasına yönelik uygulamalar bireylerin çevrimiçi alışverişin pratikliğinden, suratından ve çeşitliliğinden faydalanmasını sağladı. 2020’nin birinci 6 ayında 2019’un 6 ayına nazaran 64 artış oldu.

Dijital eğilim

Rapora nazaran Türkler, dijital eserlerden yararlanmaya büyük ehemmiyet veriyor. Dijital mallar üzerindeki toplam e-ticaret harcamalarının 52 büyüme potansiyelinde olduğunu gösteren rapor, bununla birlikte evvelki yıl 30 büyüyen dalın bu yıl 17 büyüdüğünü ortaya koyuyor.

Kozmetik ve moda dalı yükselişte

Türkiye’de kozmetik ve moda bölümü süratle büyüyor. Bu dallarda tüm harcamaların yarısından fazlasının çevrimiçi gerçekleşmesi bekleniyor. Türkiye pazarı, hoşluk ve kozmetik alanında EMEA bölgesinde büyük potansiyel taşıyor. PayU ve iyzico platformunda Türkiye’de hoşluk ve kozmetik harcamalarında artış olduğu gözlemleniyor ve gelecek devirde de artışın sürmesi bekleniyor.

Moda dokumacılık dalındaki harcamaların 2019’daki 3,3 milyar dolar, 2020’deki 4,7 milyar dolar olan düzeyinin 89 üzerine çıkarak 2021’de 6,24 milyar dolara ulaşması öngörülüyor. O denli ki, kesim özelinde PayU ve iyzico platformunda 65’lik bir artış oldu.

Eğitim harcamalarında artış

Pandemiyle birlikte eğitim de dijitale taşındı. Rapora nazaran e-ticarette eğitim harcamaları artış gösterdi. 2020’deki ortalama süreç kıymeti, PayU platformunda 2019’a nazaran 100 dolar arttı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)