Odeabank, ‘Eşit Masallar’ projesine 2 yeni kitap ile devam ediyor

Odeabank, ‘Eşit Masallar’ projesine 2 yeni kitap ile devam ediyor

Odeabank, dünya klasiği masalları kadın-erkek eşitliğini gözeten bakış açısıyla yine yorumladığı Eşit Masallar projesine iki yeni kitapla devam ...

Odeabank, dünya klasiği masalları kadın-erkek eşitliğini gözeten bakış açısıyla yine yorumladığı Eşit Masallar projesine iki yeni kitapla devam ediyor. Seriye eklenen “Kurbağa Prens” ile “Pamuk Kalpli Prens ve Yedi Cüceler” kitapları, çocuklarda toplumsal rollerle ilgili eşitlikçi algının yerleşmesini ve kız çocuklarının gelişmesini desteklemeyi hedefliyor.

Eşit Masallar serisinin birinci üç kitabı Sindirella, Kırmızı Başlıklı Kız ve Rapunzel masallarının eşitlikçi versiyonları, çocuklar kadar büyüklerden de olumlu yansılar aldı. Seri, dünya klasiği masalların en ünlü örnekleriyle devam ediyor.

TÜRKİYE‘nin genç, yenilikçi ve dinamik bankası Odeabank, tüm çocukların en çok sevdiği masallar ortasında olan “Kurbağa Prens” ile “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” kitaplarını eşitlikçi yaklaşımla yine yorumladı. Klasikler “Kurbağa Prens” ve “Pamuk Kalpli Prens ve Yedi Cüceler” başlıklarında çocukların beğenisine sunuldu.

Can Yayınları ve Odeabank iş birliğiyle, psikolog Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk’un içerik danışmanlığında; çağdaş edebiyat müellifleri Fadime Uslu ve Hikmet Hükmenoğlu imzasıyla eşitlik prensibine vurgu yapılarak yine yorumlanan iki kitabın illüstrasyonlarını Mert Tugen ve Sibel Açıkalın yaptı.

Mert Öncü: ‘Eşit Masallar’ın beğenilmesi bizi cesaretlendirdi’

Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü,geçen yıl başlattıkları ve her kısımdan beğeni toplayan Eşit Masallar projesinin devamı ile ilgili şunları söyledi: “Geçen yıl eşitlik kavramını vurgulayarak tekrar yorumlanan Sindirella, Kırmızı Başlıklı Kız ve Rapunzel masal kitapları büyük ilgi ile karşılandı. Eşit Masallar projemiz için çocuklardan, ailelerinden ve eğitimcilerden çok hoş ve bizi motive eden geri bildirimler aldık. Eşitlik, temel bir insan hakkı olmasının yanı sıra birebir vakitte toplumların sürdürülebilir kalkınması açısından da değerlidir. Sürdürülebilir toplumsal gelişim, bayanların toplumsal kalkınmaya eşit iştirakleriyle mümkün olabilir. Banka olarak projeye başlama maksadımız, eşitlik kavramını küçük yaşlardan itibaren çocukların zihinlerine gerçek ve müspet bir biçimde yerleştirmek ve anne babalar ortasında hususla ilgili farkındalık yaratmaktı. Aldığımız olumlu yansılar de gerçek bir noktaya parmak bastığımızı gösterdi ve projenin devamını getirmek üzere bizi cesaretlendirdi. Eşit Masallar projesine başladığımız Aralık 2020 tarihinden bu yana 120.470 bireye kitaplarımızı fiyatsız olarak armağan ettik.Kurbağa Prens ve Pamuk Kalpli Prens kitaplarının da seriye dahil olması ile bu yıl çok daha fazla çocuğa ulaşmak istiyoruz.”

Masallarda neler değişti

Serinin devamında Pamuk Prenses masalının ismi Pamuk Kalpli Prens olarak değiştirildi. Masalda bu sefer hoş ve uygun kalpli bir prenses yerine akıllı ve güzel kalpli bir prens var. Onun karşısında ise krallığı ele geçirmeye çalışan berbat kalpli cadı yerine vezir tasvir edildi. Bu masalda erkekler konut işleri yapmaz tabusunun yıkıldığını görüyoruz. Yedi cüceler ormana gidince prens mesken içi sorumlukları paylaşıyor ve hatta çok hoş yemek pişirebiliyor. Akıllı prens, vezirin vermek istediği elmaya kanmıyor. Vezirin planı böylelikle suya düşüyor.

Kurbağa Prens masalında ise özgününden farklı olarak bir değil birkaç prenses var. Masalda prenseslerin hepsi güzel birer yönetici ve bilge kişilikleri temsil ediyor. Masalın özgününde olduğu üzere insanlara ve tabiata saygılı olmadığı için cezalandırılan kurbağa prens yer alıyor. Bencil ve kendini beğenmiş prenses yerine ise akıllı, bilge ve paylaşmayı bilen bir prenses görülüyor. Prenses ve kurbağa ortasındaki empati, hürmet ve sevgi dolu arkadaşlığa vurgu yapılıyor.

Geçen yıl çocuklar ve aileler ortasında büyük ilgi ve beğeni ile okunan Sindirella, Kırmızı Başlıklı Kız ve Rapunzel masallarına ek olarak basılan yeni masal kitaplarına fiyatsız olarak tüm Odeabank şubelerden ulaşılabilecek. Eşit Masallar serisine eklenen Kurbağa Prens ile Pamuk Kalpli Prens ve Yedi Cüceler masallarının dijital versiyonlarını odeabank.com.tr adresinden okumak ve dinlemek mümkün.

Odeabank bayanın güçlendirilmesi alanında çalışmalarına devam ediyor

Eşitlik kavramının çocuk yaşta yerleştiği kanısıyla Eşit Masallar projesine devam eden Odeabank, bugüne kadar toplumsal eşitlik alanında birçok çalışmaya imza attı. Toplumsal sıkıntılara görünenin ötesinde yaklaşımıyla eğilen Odeabank, geçen yıl mart ayında bayanların ekonomik hayat içinde eşit kaidelerde yer alabilmelerini sağlamak emeliyle güçlenmelerini hedefleyen, Birleşmiş Milletler’in özel bölüm teşebbüsü “Kadının Güçlenmesi Prensipleri”ni imzalamıştı. Odeabank atmış olduğu imza ile bayan dostu siyasetlerini, Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde taahhüt altına alarak tescilledi.

Odeabank ayrıyeten Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğine hassaslığın gelişmesi ismine Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) teşebbüsü olan Eşitliğe Kıymet ile iş birliği yaparak, çalışanlarına Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Semineri düzenledi. 350’den fazla Odeabank çalışanı bu eğitimlerden faydalandı. Odeabank, geçen yıl ayrıyeten Türkiye’de pandemi öncesi ve sonrasında bayanların tasarruf eğilimlerini, yatırım alışkanlıklarını incelemek hedefiyle Bayanların Birikim Alışkanlıkları Araştırması’nı gerçekleştirmişti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)