Salgında hava temizleyicilere talep arttı

Salgında hava temizleyicilere talep arttı

Salgında hava temizleyicilere talep arttı Salgın nedeniyle hadise artışlarının tepe yaptığı ve sokağa çıkma kısıtlamalarının yine başladığı ...

Salgında hava temizleyicilere talep arttı

Salgın nedeniyle hadise artışlarının tepe yaptığı ve sokağa çıkma kısıtlamalarının yine başladığı bugünlerde konutlarda solunan havanın kalitesi de ön plana çıktı. Avrupa’nın açık orta 1 numaralı elektronik perakendecisi MediaMarkt, tüketiciler için hazırladığı listede son periyotta talebin arttığı hava temizleyiciler ile ilgili ipuçları verdi.

1 yılı aşkın müddettir hayatı tesirine alan pandemi hijyen eserlerinden sonra hava temizleyicileri de yine gündeme getirdi. Uzaktan çalışmayla birlikte 7/24 konutundan çıkmayanlar bile var. Durum bu türlü olunca konutların havalandırması daha da kıymetli hale geldi. Birtakım teneffüs yolları hastalıklarına, sigara üzere makus kokulara ve alerjik ögelere karşı meskenlerde kullanılabilen hava temizleyiciler bu noktada vatandaşın muhtaçlığına en düzgün formda yanıt veriyor. Avrupa’nın açık orta 1 numaralı elektronik perakendecisi MediaMarkt, tüketiciler için hazırladığı alışveriş teklifleri listesinde ülkü hava temizleyiciler için ipuçları verdi.

Satın almadan evvel bu soruları kendinize sorun

Birçok çeşidi bulunan hava temizleyiciler ve nemlendiriciler hangi gayeyle kullanılacağına, filtreleme sistemlerine, kullanılacak ortamın büyüklüğüne nazaran farklılık gösterirken birtakım eserler de otomatik algılama ve otomatik çalışma seçenekleriyle ön plana çıkıyor. Hasebiyle tüketiciler de eser tercihlerinde birinci olarak bu başlıklara dikkat etmeliler.

Aygıt seçilirken “ihtiyaca uygun filtreli” eserler seçilmeli

Filtreleme sistemi çok kıymetli. HEPA, karbon ve etkin karbon üzere seçenekleri bulunan filtreleme sistemleriyle aygıtlar, bu alanda birbirinden ayrışıyor hatta markadan markaya nazaran de değişiklik gösteriyor. Karbon filtreler bilhassa gaz ve kokuları havadan ayrıştırabilirken HEPA filtreli aygıtlar yüksek verimli özellikleriyle havada bulunan daha küçük partikülleri de yakalama özelliğine sahipler. Öbür bir değişle genel olarak toz, sigara yahut türlü makûs kokulara karşı karbon filtreli aygıtlar kâfi olabilecekken bakteri, polen, alerjen, toz yahut berbat kokular üzere ögelere karşı HEPA filtreli aygıtlar tercih edilmeli. Çok küçük partikülleri de yakalamak üzere tasarlanan HEPA filtreye sahip aygıtlar, bu yanlarıyla birçok farklı alanda da kullanılabiliyor.

Filtreler hakkında tüketicilerin merak ettiği öteki bir soru ise filtrelerin değişimi yahut tekrar kullanılabilir olma özelliği. Bu bahis markadan markaya ve modelden modele nazaran değişiklik gösterse de kimi filtrelerin değiştirilmesi gerekirken kimileri ise yıkanabilme ve kolay temizlenebilme özelliğiyle öne çıkıyor. Bununla bir arada kullanım sıklığına nazaran değişiklik gösterse de filtrelerin büyük çoğunluğunun yılda 1 sefer değiştirilmesi kâfi görülüyor.

Havayı otomatik ölçümleyip, gereksinim dahilinde çalışıyorlar

Elektrik tasarruflu olan bu aygıtların büyük kısmında otomatik algılama ve çalışma özelliği bulunuyor. Bu aygıtlar tıpkı klimalarda olduğu üzere içerisini ölçümlüyor ve gerekli durumlarda kendileri çalışıyor.

Düşük gürültü emisyonu değerli bir özellik

Pak bir hava solumak için meskenlere alınan bu aygıtlar hakkında sorulan öbür bir soru ise çalışırken ses çıkartıp çıkartmadığı… Odada kendi halinde çalışan bu aygıtların büyük çoğunluğu kullanıcıları rahatsız etmeyecek gürültü emisyon oranına sahip.

Odanın büyüklüğüne nazaran aygıt seçin

Tüm bu özellikler, tüketicilerin hava temizleyici eser tercihlerinde çok değerli kriterler. Ama başka değerli husussa aygıtın kullanılacağı odanın büyüklüğü. Tüketiciler görece daha ufak sayılabilecek yatak odalarına alabildiği üzere salon yahut oturma odaları üzere daha çok insanın bulunabildiği, daha geniş hayat alanlarına da hava temizleyici alabiliyor. Bu noktada ise eserin kullanılabileceği azamî metrekare özelliği devreye giriyor. Bu husus hakkında bilgi; seçilen eserin açıklamasının yer aldığı tabloda yer alabildiği üzere MediaMarkt danışmanları tarafından da sağlanabiliyor.

Her bütçeye uygun eser var

Geniş eser yelpazesiyle tüketiciye hizmet veren MediaMarkt mağazalarında satışa sunulan Dyson, Samsung, Coway, Medisana, Yoksul ve Bluair markalı eserlerin fiyatları ise 299 liradan başlayıp 4 bin 499 liraya kadar çıkıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)