SALT’tan altı araştırma projesine toplam 90.000 TL’lik takviye

SALT’tan altı araştırma projesine toplam 90.000 TL’lik takviye

SALT’tan altı araştırma projesine toplam 90.000 TL’lik takviye SALT Araştırma Fonları’yla bu yıl Türkiye’de kent, toplum, iktisat tarihi ile ...

SALT’tan altı araştırma projesine

toplam 90.000 TL’lik takviye

SALT Araştırma Fonları’yla bu yıl Türkiye’de kent, toplum, iktisat tarihi ile 1950’ler sonrası mimarlık, tasarım ve sanat bahisli 192 proje ortasından seçilen altı projenin her birine 15.000 TL takviye sağlanıyor.

Projelerin bulguları, Deniz Artun (Nev Galeri), Doç. Dr. Bülent Batuman (Bilkent Üniversitesi), Doç. Dr. Burak Onaran (Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi) ile SALT’tan Farah Aksoy ve Lorans Tanatar Baruh’tan oluşan seçici konseyin iştirakiyle yapılacak sunumlarda ele alınacak. Herkese açık program, Aralık ayında çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.

Özgün yaklaşımlar sunan, yeni bilgi üretimine katkıda bulunan, yeni arşivlerin kullanımı, disiplinler ortası araştırmayı, çok katmanlı ve farklı çıktılar sunan projeleri önceleyen SALT Araştırma Fonları, 2013’ten bu yana her yıl dağıtılmaktadır.

SALT ARAŞTIRMA FONLARI 2021 PROJELERİ

Aslıhan Günhan

“Kamp Armen: Bir Çağdaş İnşa, Etraf, Mülkiyet ve Yıkım Öyküsü”

Tuzla Ermeni Yetimhanesi (1962-1987) yahut bilinen ismiyle Kamp Armen’in inşa sürecini, tanıklıklar, arşiv dokümanları ve yasal düzenlemeler üzerinden “eleştirel umut” kavramı odağında irdeleyen bir araştırma.

Ilgın Yeşim Eldeş, Hacer Bozkurt

“Hemşinlilerin 20. Yüzyıldaki SSCB’ye Göçü Sonrasında Köyün Yine İnşası: Makrevis Köyü (Konaklar Mahallesi) Örneği”

Göç ettikleri Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nden (SSCB) Makrevis Köyü’ne (Çamlıhemşin, Rize) dönüş yapan Hemşinlilerin inşa ettikleri konaklar odağında, mekân-yaşam alakasını ayrıntılandırarak göçün köydeki toplumsal hayata tesirlerini belgelemeyi amaçlayan bir araştırma.

Şahika Karatepe

“Osmanlı Demiryolları Emek Tarihini Cinsiyetlendirmek: Rumeli ve İzmir-Aydın Demiryolları’nın Mukayeseli Tarihi (1868-1918)”

Eş, baba yahut aile yakınlarını iş kazasında kaybeden şahısların demiryolu şirketleri ve Nafia Nezareti ile girdikleri dava süreçlerine odaklanarak, Osmanlı İmparatorluğu’nun 19. yüzyıldaki hukuksal dönüşümü ile bayanların bu dönüşümden etkilenme biçimlerini pahalandıran bir araştırma.

Tuğçe Tezer

“Antakya Yürünebilir Kent Tarihi Rehberi: Mekânsal Dönüşüm ve Sabitlikler”

1929-1930 tarihli Fransız kadastral haritaları ile 2011 yılı Antakya haritasının karşılaştırarak “Eski Antakya” kent dokusunda meydana gelen biçimsel değişimin nüfus, iktisat, fonksiyon ve kültür donatısı temelinde izini süren bir araştırma.

Aslı Özgen Tuncer

“Yıkımın Estetiği: 1980 Sonrası Sanatta Harabe, Hafıza, Hafriyat”

SALT Araştırma Sanat Arşivi’nde belgelenen 1980 sonrası işleri, siyasi gündem ve yıkım kavramıyla ilişkilendirerek bir direniş yahut müdahale olarak inceleyen bir araştırma.

Didem Yavuz Velipaşaoğlu, Esra Bici Nasır

“1960’lı Yıllarda Bir Çağdaşlaşma İzleği Olarak Sümerbank Halı Tasarımları”

1960’larda üretilen Sümerbank halılarında periyodun modernist sanat akımlarından etkilenerek stilize edilmiş klasik motif ve kompozisyonları barındıran tasarım yaklaşımına dair bir araştırma.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)