Türk tüketicilerin 84’ü yeni eserleri deniyor

Türk tüketicilerin 84’ü yeni eserleri deniyor

Kazanan eserlerin tüketicilerin oylarıyla belirlendiği ve Türkiye’de 6. kere gerçekleştirilen “Yılın Seçilmiş Ürünü” (YSÜ) programı kapsamında ...

Kazanan eserlerin tüketicilerin oylarıyla belirlendiği ve Türkiye’de 6. kere gerçekleştirilen “Yılın Seçilmiş Ürünü” (YSÜ) programı kapsamında Nielsen’in yaptığı araştırmaya nazaran, Türk tüketicilerinin 84’ü piyasaya çıkan “yeni” eserleri denemeyi tercih ediyor. Tüketicilerin 80’i piyasaya çıkan yeni bir eseri satın alırken esere ilişkin fiyatın kararını etkilediğini tabir ediyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Gaziantep, Samsun, Malatya, Kayseri, Tekirdağ, Trabzon, Erzurum olmak üzere 12 vilayette 18-55 yaş aralığındaki 4.012 tüketiciyle yapılan araştırmanın sonuçlarına nazaran, 18-24 yaş kümesindeki tüketiciler yeni eserleri denemekte öbür yaş kümelerine nazaran daha istekli davranıyor.

“Güven” en kıymetli faktör

Türk tüketicilerinin yenilikçi eserlerden beklentileri dikkate alındığında, süratli tüketim eserlerinde eserin güvenilirliği birinci sırada yer alırken, sırasıyla eserin fiyatı ve beklentileri karşılıyor olması başka faktörler olarak öne çıkıyor. Yılın Seçilmiş Eseri logosu ise eser tanıtımına olumlu katkı sunuyor. Tüketiciler Yılın Seçilmiş Eseri logosu bulunan eserlere karşı daha fazla inanç duyuyor ve esere dair satın alma eğilimi artış gösteriyor.

Piyasaya çıkan yeni eser alma eğilimi

Araştırma sonuçlarına nazaran bayan tüketicilerin piyasaya çıkan yeni eserleri deneme oranının erkeklere daha yüksek olduğu istatistiklere yansıyor. Bayanların 87’si, erkeklerin ise 81’i piyasaya çıkan yeni eserleri denemeye açık olduklarını tabir ediyor.

Dijital mecralar satın alma davranışlarını etkiliyor

Araştırmada sunulan cevaplara nazaran, yeni eserler hakkında farkındalık yaratmada en büyük rol dijital mecralara ilişkin. Toplumsal medya ve web dünyasının akabinde aile, iş ve arkadaş etrafı tüketici farkındalığını etkileyen faktörler olarak öne çıkıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)