Vans, 2030 yılına Temel Malzemelerini 100 Yenilenebilir Üreteceğinin Kelamını Veriyor

Vans, 2030 yılına Temel Malzemelerini 100 Yenilenebilir Üreteceğinin Kelamını Veriyor

Orjinal aksiyon sporları markası ve yaratıcı tabirin savunucusu Vans, 2030 yılına kadar ulaşılması hedeflenen çevresel sürdürülebilirlik ve ...

Orjinal aksiyon sporları markası ve yaratıcı tabirin savunucusu Vans, 2030 yılına kadar ulaşılması hedeflenen çevresel sürdürülebilirlik ve sorumluluğa yönelik yeni global taahhütleri duyurdu. Vans, yenilenebilir ve geri dönüştürülmüş materyalleri kullanan döngüsel sistemler oluşturma yolunda ilerleyerek israfı azaltmayı ve eserleri çöpe atmak yerine kullanılmaya devam edilmesini hedefliyor.

Vans’ın emeli, kişinin gerçek benliğini tabir etmesi manasına gelen “Off The Wall” ruhunu destekleyerek yaratıcı ifadeyi mümkün kılmaktır. Vans gençlik kültürüne ilham verme kelamının bir modülü olarak, döngüsel eserlere geçmenin ehemmiyetini kabul ederek atıkları azaltacak sistemler dizayn ederken, sorumlu tüketim ve üretimi sağlayarak Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma amaçlarına ulaşmasında yardım edecek.

Vans Sürdürülebilirlik Üst Seviye Yöneticisi Kim Matsoukas, “Vans olarak, sürdürülebilirliğin şahsî olarak başladığına fakat ancak daima birlikte olduğumuzda başarılabileceğine inanıyoruz,” diyor. “Yaratıcı ifadeyi destekleyen Vans olarak gençlik kültürüne bağlı emele yönelik bir şirketiz. Eserlerimizin hayat döngüsünü tekrar dizayn eden ve gelecek kuşaklara bırakacağımız çevreyi koruyan yeni tahliller aramak için yaratıcılıkla olan bağlılığımızı güçlendiriyoruz. Yapacak çok işimiz olduğunu biliyoruz ancak Vans ailemiz, PUR Projet, Terra Genesis ve öbür önde gelen etraf kuruluşlarnın takviyesiyle kurduğumuz iş birlikleri ile etraf, topluluklarımız ve gezegenimiz için daha parlak bir gelecek yaratma gayemizi 2030 yılına kadar gerçekleştirecek olmaktan gurur duyuyoruz.”

Sürdürülebilirlik maksatlarına 2030 yılına kadar ulaşmayı hedefleyen Vans’in taahhütleri ise şu unsurlardan oluyşuyor;

Temel materyaller 100 yenilenebilir, adil kaynaklı, geri dönüştürülmüş yahut geri dönüştürülebilir olması

2030’a kadar, kauçuk, pamuk, deri ve polyester dahil olmak üzere, Vans’in temel materyallerinin tamamı sorumlu bir halde tedarik edilmiş, yenilenebilir yahut geri dönüştürülebilir olacak. Ek olarak şirket aşağıdaki adımları takip ederek 43 oranında karbon azaltma taahhüdünde bulunuyor:

• Temel materyallerin etrafa tesirini 2025’e kadar 35 azaltmak

• 2025 yılına kadar kullanılan polyesterin 50’si geri dönüştürülmüş olması

• 2025 yılına kadar kullanılan pamuğun tamamının sürdürülebilir biçimde yetiştirilmiş olması

Karbon Kullanımında 30 Azaltma

2030’a kadar Vans, marka gereçlerinin 85’ini yenilenebilir, geri dönüştürülebilir ve sorumlu bir formda üretmeyi hedefliyor. Tedarik zincirinde yenilenebilir enerjiyi uygulamak, geri dönüştürülmüş ve sorumlu bir halde tedarik edilen materyallere geçiş yapmak üzere programlar Vans’in 2017 yılındaki karbon emisyon düzeyinden 30 azalma gayesine ulaşmasına yardımcı olmaktadır. Başka gayeler ortasında ise şunlar var:

• Kauçuk, pamuk ve deri üreten çiftlik ve çiftliklerde yenilenebilir tarım uygulamalarının planı ve ölçeklendirilmesi ve akabinde bu materyallerin eserlerde kullanılması

• Klâsik petrol bazlı sentetik gereçlerden daha düşük karbon ayak izine sahip biyolojik temelli alternatifler keşfetmek

• Ayakkabı, giysi ve aksesuarlarımızda kullanılan işlenmemiş polyesterin geri dönüştürülmüş kaynaklara dönüştürülmesi

Tüm Tek Kullanımlık Plastik Ambalajlardan Kurtulmak

2025 yılına kadar Vans, tüm tek kullanımlık plastik ambalajları kullanımını kaldırmayı ve iş modelinin her noktasında atıkları azaltmayı taahhüt ediyor. Bu kapsamda 2021 sonu itibariyle perakende alanlarımızda plastik poşet bulunmaması sağlanacak. Birebir vakitte kalan ambalaj en aza indirilecek, sürdürülebilir kaynaklardan elde edilecek ve geri dönüştürülebilirlik için tasarlanacaktır.

2025 Yılına Kadar 100 Yenilenebilir Güç

Vans, sahip olduğu ve işlettiği tüm tesisleri 2025 yılına kadar 100 yenilenebilir güçle çalıştırabilmek için çalışıyor. 2017’de bu süreci genel merkezinde 1 MW’lık bir güneş gücü dizisi kurarak başlatan şirket, dünyadaki binalardaki sürdürülebilirlik için en yüksek standartlardan biri olan LEED platin sertifikası aldı. Bu misyon, genel merkezin ötesine uzanarak sahip olunan ve işletilen tüm tesislerin 2025 yılına kadar dönüştürülmesini amaçlıyor.

Vans, döngüsel üretim yaratma kelam konusu olduğunda çalışanlar ve ortaklardan atletlere, elçilerden tüketicilere kadar tüm Vans Ailesi ile kolektif bir efor ile hareket ediyor. Yenilenebilir kauçuk üreten Terra Genesis ve pamuk tedarik eden Indigo Ag üzere ortaklar, sürdürülebilirlik maksatlarına ulaşmak için Vans ile daha yakın çalışmayı dört gözle bekliyor.

Vans daha uygun ve daha sorumluluk sahibi bir geleceğe hakikat ilerlerken, tüketiciler Vans’ın global sürdürülebilirlik vizyonunu takip etmek ve Vans’ın çevreyi muhafaza taahhüdünü ile ilgili marka teşebbüsleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için vans.eu/sustainability adresini ziyaret edebilirler.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)