Yeşil sertifikalı güneş gücü ek gelir sağlayacak.

Yeşil sertifikalı güneş gücü ek gelir sağlayacak.

Elektrik üreten yatırımcılar için ek ek gelir kalemi oluşacağına dikkat çeken EVCİL Solar Güç Şirketi Genel Müdür’ü Mustafa Evcil, yenilenebilir ...

Elektrik üreten yatırımcılar için ek ek gelir kalemi oluşacağına dikkat çeken EVCİL Solar Güç Şirketi Genel Müdür’ü Mustafa Evcil, yenilenebilir güç kaynaklarına yatırım yapanların daha çok kazanacağını belirtti.

GÜNEŞ ENERJİSNDEN SAĞLANAN ELEKTRİKTEN EK VERGİ ALINMIYOR

Son yıllarda, dünyada ve Türkiye’de karbon ayak izini azaltmak ismine devlet dayanaklı çalışmalar yapıldığına dikkat çeken Evcil, “Karbon salınımını azaltmak, güç kaynaklarını verimli kullanmak ve iktisadın sürdürülebilir olmasını sağlamak isteyen endüstriciler güçlerini sertifikalandırma yoluna gidiyor. Zira, endüstricinin üretim süreçlerinde ortaya çıkardığı karbon ölçüsü ne kadar azsa rekabet gücü de o kadar yüksek oluyor. Ayrıyeten, üretimde kullandığı elektrik, güneş gücünden sağlanıyorsa ek vergi ödemiyor. Yapılan yatırımlar ile ek gelir sağlarken 4-4,5 yılda kendini amorti ediyor. Bu da, sanayicimiz için hayli kritik. Bu nedenle, avantaj sağlamak isteyen endüstriler şimdiden harekete geçmeye başladı” diye konuştu.

DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTACAK

Evcil, “Avrupa standartlarına uyumlu olarak üretilecek YEK-G evrakları, ihracatçılarımıza, AB’nin ithal ettiği eserlere karbon salımlarına nazaran uygulayacağı vergiden muaf olmak yahut bu vergilerin tesirini en aza indirmek için bir tahlil sunabilecek. Bilhassa AB’ye ihracat gerçekleştiren ve yüksek ölçüde elektrik tüketimi olan firmalarımız ve sanayicimiz için bu evraklar belirleyici olacak. Bu dokümanlarla, ihracatçılarımız üretim süreçlerinde yenilenebilir güç kullandıklarını şeffaf bir biçimde kanıtlayabilecek” dedi.

“Bu noktada, çatısı uygun olan sanayicilerin yatırım yapması için bir alan oluşuyor. Bu manada, üretim gücünü süratle kazanıp pazar avantajı yakalamak için yeşil sertifikaya sahip olmak bütün kesimler için kıymetli olacak. Bu durum, birebir vakitte güneş ve pazarı için büyük bir potansiyel oluşturuyor. Ayrıyeten, yenilenebilir kaynaklara tartı verilmesi de mevcut dışa bağımlılığın ve münasebetiyle cari açığın azaltılması için epeyce önemli” halinde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)